facebook
ВІЗА НА 9 МІСЯЦІВ (СЕЗОННА) ЛИШЕ 3000 ГРН. (ЗА 2-3 ТИЖНІ)
ВІЗА НА 9 МІСЯЦІВ (СЕЗОННА) ЛИШЕ 3000 ГРН. (ЗА 2-3 ТИЖНІ)
ПОЛЬСЬКА ВІЗА ЗА 4 ДНІ
ПОЛЬСЬКА ВІЗА ЗА 4 ДНІ
ВІЗА НА РІК ВІД ВОЄВУДИ 300 ЄВРО(1,5 МІС.)
ВІЗА НА РІК ВІД ВОЄВУДИ 300 ЄВРО(1,5 МІС.)
ЗАМОВ СТРАХОВИЙ ПОЛІС ЗА 399 ГРН. + ЗАПОВНЕННЯ АНКЕТИ БЕЗКОШТОВНО
ЗАМОВ СТРАХОВИЙ ПОЛІС ЗА 399 ГРН. + ЗАПОВНЕННЯ АНКЕТИ БЕЗКОШТОВНО

Як українцю отримати пенсію у Польщі?

Як українцю отримати пенсію у Польщі?

Для більшості наших земляків, яким пощастило офіційно працевлаштуватись у Польщі, цікаве питання отримання пенсії саме в цій країні. Це питання однаково важливе і для людей, які приїжджають сюди на постійно і готуються зустрічати старість саме у Польщі. А ось куди звертатись і що саме потрібно робити, знають далеко не всі українці. Тому в цій статті допоможемо розібратися з усіма цікавими питаннями.

У Польщі людей, які досягли пенсійного віку, а саме 60 +, прийнято називати Сеньйорами. Саме тому існує дуже багато програм соціального захисту населення, які розроблені саме для людей у віці старше шістдесяти років. Це різноманітні знижки в громандському транспорті, для придбання квитків, дні знижок у супермаркетах, дрібні пропозиції у банківських установах і страхових компаніях і т.д.

У Польщі існує спеціальній Фонд соціального страхування – ZUS. Це державна організація, яка приймає збори на страхування населеня у соціальному та медичному сегментах, а також видає пенсії та інші соціальні виплати. Розмір кожної виплати проводиться на засадах, вказаних у законодавстві країни.

Послугами цього управління мають право користуватися також українці, які легально працюють у Польщі. Ці люди повинні бути мати страховку та сплачувати страхові внески до фонду.

Пенсії для українців у Польщі

Із 1 січня 20017 року вступив у дію договір, укладений між Республікою Польща та Україною. Документ був підписаний ще у 2012 році у Варшаві. Завдяки цьому договору громадяни України отримали можливість мати пенсії з обох країн, за умови, що вони легально працювали і в Україні, і в Польщі.

Що варто знати про умови договору:

 • Хто має право отримувати пенсію згідно договору?
 1. Особи, які були соціально застраховані в обох країнах, особливо у період роботи та ведення підприємницької діяльності.
 2. Проживають в одній країні, але застраховані в іншій.
 3. Стосується людей, які можуть отримувати допомогу, якщо втратили годувальника.
 • Угода також дозволяє розраховувати загальний робочий стаж з обох країн, якщо у Польщі чи Україні не вистачає періодів роботи для отримання пенсії. Іншими словами, періоди роботи в обох країнах будуть додаватися, а розрахунок суми нарахувань буде визначений в еквіваленті розміру страхового періоду у державі, яка буде виплачувати пенсію.
 • Також за умовами договору, грошові виплати, пов’язані з виходом на пенсію можуть передавати з однієї держави в іншу. Тобто, людина, яка проживає у Польщі, може отримувати пенсію з України та навпаки.
 • Щоб отримати пенсію, необхідно виконати умови, які передбачені договором і законодавством обох країн. Серед обов’язкових умов в Україні – досягнення пенсійного віку і наявність хоча б мінімального стажу. У Польщі ж достатньо досягнути певного віку, щоб отримувати хоча б мінімальні виплати.
 • Подавати заяву на отримання польської та української пенсій потрібно за місцем проживання. Звертатися необхідно у Відділ реалізації міжнародних договорів або ZUS. Також із відповідною заявою можна звертатися у Центри соцдопомоги.
 • У Польщі існує допомога постійного та тимчасового характеру, які можуть надаватися українцям за умови:
 1. Що людина самотня і не здатна заробляти мінімальну зарплату, в такому випадку постійна виплата становить 529 зл/місяць, тимчасова – 418 зл/місяць.
 2. Людям, які мають сім’ю та не можуть працювати, або заробіток нижчий, ніж критерії доходу (сума вираховується в залежності від кількості членів у сім’ї).
 • В місяць розмір виплат на постійній основі не може бути нижче позначки 30 злотих, тимчасової – 20 злотих.
 • Тимчасова допомога призначається у разі довгострокових захворювань, інвалідності, втрати роботи та ін.

Варто зазначити, що Польща не буде платити пенсійні виплати розміром 1000 злотих людині, яка всього місяць пропрацювала в цій державі.

Обов’язкові умови для отримання пенсії в Польщі:

 1. Реєстрація у ZUS – Фонді національного страхування Польщі.
 2. Досягнення встановленого законом віку.
 3. Наявність грошових внесків на рахунку фонду страхування ZUS.
 4. Наявність періодів легального працевлаштування у Польщі, за час яких сплачувались внески до фонду.

Розрахунок пенсійного вкладу

Відрахування до пенсійного фонду становлять 19,52% від брутто, тобто валової зарплати. Половину цієї суми сплачує працівник зі своєї заробітної плати, іншу половину покриває роботодавець.

Для розрахунку пенсії використовується стандартна схема:

Розмір пенсії дорівнює розміру внесків у фонд, розділеному на кількість місяців пенсійного віку (до уваги береться середня тривалість життя).

Оплату пенсії здійснює Фонд ZUS.  У випадку передчасної смерті пенсіонера, у якого на рахунку у фонді залишилися кошти, спадкоємці мають право отримати гарантовану виплату на протязі трьох років.

У Польщі також існує таке поняття, як дострокова пенсія. Такі виплати мають право отримувати чоловіки, які досягли 65-річного віку і мають 40 років стажу, та жінки 62-річного віку, загальний робочий стаж яких складає 35 років. Така пенсія буде складати 50% від розрахованого розміру. Повну пенсію такі люди зможуть отримувати лише з настанням 67-річного віку. Але будуть відраховані кошти, які пішли на виплату дострокової пенсії.

Зміна пенсійного віку у Польщі

У 2017 році було скасована попередня реформа і знижено пенсійний вік. Тепер представниці прекрасної статі мають право виходити на пенсію у 60 років, чоловіки – у 65.

У 2017 році контрольний вік знову змінено до 67 років, але також встановлена залежність від дати народження. Починаючи із 2040 року для усіх, незалежно від статі, встановлено однаковий вік виходу на пенсію. Але чоловіки будуть змушені виходити на пенсію у 67 років уже з 2020 року.

Також у законопроекті зазначено, що вік виходу на пенсію у 67 років буде діяти для чоловіків, які народилися після у четвертому кварталі 1953 року та жінок, народжених в останньому кварталі 1973 року.

Розмір пенсій у Польщі

Розмір мінімальної пенсії з 1 січня 2017 року становить 1000 польських злотих без відрахування податків. Чистими пенсіонер отримує на руки 850 злотих. Мінімальний розмір виплат становить 750 злотих.

Щоб мати пенсійні виплати у 1000 злотих брутто, потрібно мати підтвердження наявності страхового стажу 20 років для жінок і 25 років – для чоловіків.

Згідно звітам, середній розмір пенсій у Польщі з 2016 року становить 2083 злотих. Але це середнє значення, яке не враховує соціального різноманіття населення. На практиці доведено, що майже половина поляків пенсійного віку отримують виплати у розмірі від 1200 до 2200 злотих.

Варто зазначити, що у Польщі не існує закону, який забороняє працювати на пенсії. Тому тут можна зустріти досить багато пенсіонерів, які досі працюють хоча б по декілька годин в день.

[post_gallery]
Вакансії на вже